Piątek | 26 czerwca 2026 | Imieniny: Pauliny, Jana
☀️ 22.4°C | Dobra | USD 3,76 EUR 4,29 CHF 4,65 GBP 4,97
zGdyni Portal lokalny — wiadomości, biznes, kultura

„Batory” i transatlantyckie love story na Scenie Letniej

· 8 min czytania
„Batory” i transatlantyckie love story na Scenie Letniej
Źródło: Urząd Miasta Gdyni

Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni za chwilę rusza i zaprasza na spotkanie wśród morskich fal. Za sprawą premierowego spektaklu będzie to rejs pełen niespodzianek i czarnego humoru. Muzyczna podróż, która przypomni o morskiej legendzie, ale i skłoni do refleksji. „Batory. Transatlantyckie love story” to opowieść o ludziach, emocjach i uczuciach, które przybierają różne barwy. Spektakl powstał z okazji 30-lecia Sceny Letniej oraz 90. rocznicy pierwszego rejsu legendarnego „Batorego”, a wyreżyserował go Michał Walczak. Prapremiera już 27 czerwca.


Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni świętuje 30-lecie. To szczególny jubileusz i aby go godnie uczcić, powstał specjalny spektakl. Tegoroczny sezon teatru na plaży otworzy iście morska opowieść – „Batory. Transatlantyckie love story”. Wszystko zaczyna się od pewnej rodziny, która zaplanowała wakacje w Amazonii. Jednak lądują oni na plaży w Orłowie. Wtedy wybucha rodzinny konflikt, a nastoletni Tadzio ucieka od rodziców i zatrudnia się na luksusowym transatlantyku, który okazuje się być statkiem widmo i wehikułem czasu w jednym.

Spektakl napisał i wyreżyserował Michał Walczak – dramatopisarz i współtwórca słynnego „Pożaru w burdelu”. Jak mówi, do stworzenia widowiska o „Batorym” zainspirowała go Marta Miłoszewska – dyrektorka Teatru Miejskiego w Gdyni.
Moim największym marzeniem było to, żeby tegoroczną Scenę Letnią, jej 30. edycję, zainaugurować spektaklem w reżyserii Michała Walczaka, który jest reżyserem, twórcą, dramatopisarzem, autorem jedynym w swoim rodzaju z niezwykłą umiejętnością zamienienia wszystkiego w teatralne złoto. Marzyło mi się, żeby przyjął zaproszenie. I to się udało. Trochę gadaliśmy i w którymś momencie rzeczywiście rzuciłam temat „Batorego”, bo gdzieś za mną chodził. Miałam kilka książek na ten temat. Wydawało mi się to ciekawe. Michał wrócił i powiedział, że go ten „Batory” jakoś tak zainspirował. I potem już poszło – opowiada Marta Miłoszewska, dyrektorka Teatru Miejskiego w Gdyni.


Wideo i montaż: Przemysław Dopke

Artyści przygotowują widowisko, które sprawi, że widzowie będą mogli oderwać się na chwilę od codzienności. Pojawi je jednak również nutka nostalgii.
Pomysł na premierę jubileuszową 30-lecia Sceny Letniej podsunęła mi Marta Miłoszewska, sugerując, żeby spojrzeć na nowo na mit „Batorego” – legendarnego transatlantyku. Był to taki lucky ship, szczęśliwy statek, który przetrwał burzę historii. Zapisał się też w historii Gdyni. W pamięci Polaków się zapisał jako symbol otwarcia na świat, emigracji, ale też polskiej kultury. I mnie to zainspirowało nie tyle do biograficznego musicalu czy spektaklu muzycznego, ale wyrażenia pewnej tęsknoty za jakimś rodzajem odlotu, odpoczynku od współczesności, od rzeczywistości. I stworzyłem historię, w której „Batory” pojawia się jako taki statek widmo, porywający współczesnych turystów w niezwykły, trochę psychodeliczny rejs, gdzie odrywamy się od dzisiejszych czasów w jakiś rodzaj czasoprzestrzennej wyprawy przez historię, która jest inicjacyjną podróżą młodego chłopaka, maturzysty, który się odrywa od rodziców i przeżywa pierwsze miłości, romanse, ale też doświadcza historii i takiej niezwykłej przygody – tłumaczy Michał Walczak, reżyser spektaklu.

Podczas teatralnego rejsu nie zabraknie czarnego humoru, tańca i muzyki. A o odpowiednią oprawę, jak na statek widmo przystało, zadbają: Kalina Jędrusik, Violetta Villas czy Hanka Ordonówna.
Myślę, że jest to spektakl, w którym można się zanurzyć, zapomnieć o trudach codzienności, popłynąć w bajkową podróż, ale skłania on też do refleksji. Więc te dwie płaszczyzny bardzo się przenikają, ale jeśli chce się spędzić wieczór z przyjaciółmi albo romantyczny, to na pewno jest to super okazja, żeby się dobrze bawić – mówi Marta Kadłub, aktorka, odtwórczyni roli Rity Brokuł.

Michał Walczak stworzył bardzo ciekawą formę. Będzie tam naprawdę wszystko. Od wakacji po wspaniałych rodziców i zbuntowanego chłopaka. Bardzo lubię grać tę postać, dlatego że ja już mam zaraz 30 lat, a mój Tadzio ma 18. Jest prosto po maturze, młody, piękny, więc będzie na pewno bardzo fajnie się w niego wcielać. Będziemy łączyć konwencje, będziemy pokazywać i trochę humoru, i trochę muzyki, i śpiewu, i czarnego humoru, i dramatu. Naprawdę myślę, że każdy z widzów odkryje w tym spektaklu coś dla siebie – dodaje Krzysztof Berendt, aktor, odtwórca roli Tadzia.

O Scenie Letniej


Tegoroczna prapremiera to tylko jedna z propozycji, jaką widzowie będą mogli zobaczyć na Scenie Letniej. Powrócą także tytuły z poprzednich lat – „Na Ziemię! Czyli szał niebieskich ciał”, „Na Waleta!”, „Osiecka Archipelagi” czy „Bóg mordu”. W sezonie letnim spektakle będą się również odbywać pod pokładem „Daru Pomorza”. Tam do zobaczenia będą: „Tango – na pełnym morzu”, „Żeglarz” i „Jądro ciemności”. W tym roku teatr przygotował również dodatkowe atrakcje.
Repertuar mamy wypełniony dość szczelnie. Gramy w każdym tygodniu – od 27 czerwca do 16 sierpnia, od środy do niedzieli, tutaj, na Scenie Letniej o godz. 20:00. A oprócz tego we wtorki zapraszamy Państwa na naszą scenę pod pokładem „Daru Pomorza”, bo tam również gramy przez całe wakacje. Wracają zeszłoroczne hity i w ogóle te z poprzednich lat. Wraca „Na Ziemię! Czyli szał niebieskich ciał” i „Na Waleta!”, czyli dwa spektakle z poprzednich lat w reżyserii Rafała Szumskiego do tekstu Szymona Jachimka. Mówiąc o Szymonie Jachimku, nie mogę zapomnieć o tym, że zaprosiliśmy go do zorganizowania na naszej Scenie Letniej koncertu improwizowanego. Szymon improwizuje na zadane przez widzów tematy do najróżniejszych konwencji – od hip-hopu po country, od piosenki poetyckiej po rock. Brałam udział w jednym ze spektakli testowych i było to absolutne szaleństwo. Będzie kilka wydarzeń darmowych dla widzów, które będą takimi wydarzeniami imersyjnymi, bardzo zmysłowymi, opartymi na dźwięku, na muzyce. To będzie w sierpniu zarówno na „Darze Pomorza”, jak i na Scenie Letniej. Wracają też bardzo lubiane przez najmłodszych czytanki. Pierwsza już na początku lipca i będziemy przedpremierowo prezentować pierwsze fragmenty nowej książki Grzegorza Kasdepkego dla najmłodszych, napisane specjalnie z myślą o Gdyni, na jej stulecie. Udało nam się tak w wychachmęcić, że będziemy pierwsi czytać te fragmenty – mówi Miłoszewska.


Wideo i montaż: Przemysław Dopke

Spektakl „Batory. Transatlantyckie love story” zagości na Scenie Letniej od 27 czerwca. Bilety na wszystkie spektakle są dostępne online lub w kasie sceny.


Zdjęcie z próby medialnej spektaklu „Batory. Transatlantyckie love story” na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni. Od lewej: Agnieszka Bała grająca matkę, Krzysztof Berendt wcielający się w Tadzia oraz Rafał Kowal jako ojciec (fot. Magdalena Czernek)

„Batory. Transatlantyckie love story”
Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni

Prapremiera: 27 czerwca, godz. 20:00

Tekst i reżyseria: Michał Walczak
Muzyka: Andrzej Izdebski
Scenografia i kostiumy: Kamila Bukańska
Choreografia: Alisa Makarenko, Mariusz Lubawy
Przygotowanie wokalne: Agnieszka Szydłowska

Galeria zdjęć

Pobierz galerię
R

Redakcja zGdyni

Redakcja portalu zGdyni — zespół zajmujący się tematyką lokalną. Śledzimy życie miasta, przygotowujemy zestawienia i poradniki. Źródłem treści są oficjalne komunikaty instytucji miejskich oraz publicznie dostępne informacje.