Ostatni odcinek S6 tuż przed otwarciem. Podróże po województwie będą znacznie szybsze
Tuż przed wakacjami do użytku kierowców oddany zostanie ostatni odcinek drogi ekspresowej S6 między Słupskiem a Leśnicami. To ponad 40 km nowej trasy i nieprzerwane połączenie drogą ekspresową Trójmiasta i Szczecina. Trasa ta poprawi komunikację w północnej Polsce i ułatwi codzienne podróże mieszkańcom i turystom. Nową drogę tuż przed otwarciem wizytowali: premier Donald Tusk i minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Długo czekaliśmy na sfinalizowanie całej tej inwestycji – trasy S6, ale mogę dzisiaj z satysfakcją powiedzieć, że widzimy przyspieszenie, jeśli chodzi o budowę dróg i kolei. Od początku naszych rządów to jest prawie 700 km otwartych odcinków nowych dróg – podkreślał premier Donald Tusk.Dzięki inwestycji czas podróży między Gdańskiem a Szczecinem skróci się o około 1,5 godziny, czyli z ok. 5 godzin do ok. 3,5 godziny. Droga ekspresowa S6 (Trasa Kaszubska) to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w północnej Polsce i zarazem część europejskiego korytarza Via Hanseatica, łączącego miasta południowego Bałtyku, od niemieckiej Lubeki po łotewską Rygę. S6 w obecnym kształcie jest też ważnym elementem sieci dróg międzynarodowych, m.in. jako część trasy europejskiej E28.
Otwarcie ostatniego odcinka drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Trójmiastem całkowicie zmienia filozofię poruszania się po północnej Polsce – zaznaczał Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. – Trasa S6 staje się kręgosłupem komunikacyjnym polskiego wybrzeża. Ma 380 km i łączy największe miasta północnej Polski: Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk. Integruje dwa największe obszary metropolitalne polskiego wybrzeża oraz najważniejsze porty morskie kraju. Tegoroczne wyjazdy nad morze będą szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To kolejny krok w budowie nowoczesnej infrastruktury drogowej w Polsce.
S6 między Słupskiem a Leśnicami
Na trasę między obwodnicą Słupska i węzłem Leśnice składały się trzy odcinki inwestycyjne:
- Słupsk – Bobrowniki (ponad 16 km, realizowany przez konsorcjum NDI, NDI Sopot i Todini Central Asia),
- Bobrowniki – Skórowo (ponad 13 km, Aldesa)
- Skórowo – Leśnice (blisko 11 km, Intercor).
Dwa pierwsze odcinki mają nawierzchnię betonową, jedynie na obiektach zastosowano nawierzchnię bitumiczną. Większość nowej drogi ekspresowej powstała w sąsiedztwie dawnej DK6, a na odcinku pomiędzy Bobrownikami i Skórowem przebiega w nowym śladzie.
W ramach inwestycji wybudowanych zostało pięć węzłów drogowych: Budy, Bobrowniki, Rzechcino, Skórowo i Leśnice. Ponadto powstał nowy obwód drogowy Budy wraz z magazynem soli. Po obu stronach trasy zlokalizowane są miejsca obsługi podróżnych (MOP) Paprzyce oraz Darżewo. Dodatkowo powstały 44 obiekty inżynierskie, w tym 24 przejścia dla zwierząt i 245-metrowa estakada nad doliną Łupawy. Wzdłuż drogi zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz elementy ochrony środowiska – ekrany akustyczne, przeciwolśnieniowe, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym. Dodatkowo powstały kanały technologiczne, kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne. Zainstalowano urządzenia melioracyjne oraz retencyjno-infiltracyjne.
Wartość umów na realizację tych trzech odcinków wyniosła 1,27 mld zł.
Budowa S6 na odcinku Słupsk – Bożepole Wielkie otrzymała wsparcie ze środków UE z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Wartość całej inwestycji to niemal 2,9 mld zł, a dofinansowanie z UE wyniosło ponad 1,4 mld zł.