Teatr zajechał do ludzi. Niezwykły projekt gdyńskiego MOPS-u i Teatru Gdynia Główna
Spektakle wystawiane w placówkach wsparcia dziennego i całodobowego, czy mieszkaniach wspieranych. W ramach współpracy Teatru Gdynia Główna z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej sztuka teatralna zagości u osób zagrożonych wykluczeniem.
Projekt „Teatr zajechał do ludzi” realizowany jest w ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni i fundacji „Klinika Kultury”, prowadzącej mieszczący się w podziemiach Dworca Głównego Teatr Gdynia Główna. To cykl mobilnych działań teatralnych skierowanych do mieszkańców Gdyni, którzy z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub barier architektonicznych mają ograniczony dostęp do oferty kulturalnej miasta. Akcja jest związana z obchodami stulecia Gdyni.
Jubileusz miasta to święto wszystkich Gdynianek i Gdynian – zaznacza Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Warto, by był on udziałem jak największej ich liczby, niezależnie od wieku, poziomu sprawności czy finansów. Ta inicjatywa znakomicie wpisuje się w tożsamość naszego miasta, które jest otwarte dla wszystkich.
Nasz teatr od początku istnienia zwracał się ku idei wychodzenia ze sztuką poza mury – podkreśla Małgorzata Polakowska, koordynatorka projektu (fundacja Klinika Kultury). – Publiczność, przed którą będziemy występować, z uwagi na stan zdrowia, podeszły wiek i inne trudności, nie ma możliwości przyjść do nas samodzielnie. Zdecydowaliśmy więc, że to my przyjedziemy ze sztuką do nich.
Widzowie będą mogli zobaczyć jedną z trzech kameralnych form teatralno-muzycznych z udziałem maksymalnie dwóch aktorów. Zostały przygotowane z uwzględnieniem specyfiki różnych przestrzeni, takich jak jadalnie, korytarze w budynkach, czy podwórkowe ogródki. Spektakle dostosowano również do potrzeb i możliwości odbiorców: trwają między 20 a 40 minut. Po występie jest także czas na kontakt z publicznością, która ma możliwość zadawania wykonawcom pytań oraz wyrażania opinii na temat przedstawienia.
Niektóre z proponowanych spektakli angażują również widownię (fot. MOPS w Gdyni)
Projekt rozpoczął się od wizyt w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej i Dziennym Domu Senior+. Do grudnia aktorzy zagoszczą jeszcze m.in. w Gdyńskim Ośrodku Wsparcia przy ul. Bosmańskiej 32A, Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Maciejewicza 11 i Dzielnicowych Ośrodkach Pomocy Społecznej. Odwiedzą także mieszkańców mieszkań wspieranych oraz osoby przebywające w schronisku i noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności. W ramach projektu odbędzie się łącznie 18 spektakli.
Oprócz uwzględnienia charakteru miejsc, w których spektakle będą się odbywać, sam repertuar tematycznie jest związany z morzem i Gdynią. Wśród propozycji jest recital utworów inspirowanych morzem, a także autorska interpretacja „Moby Dicka". Ponadto jedna ze sztuk bazuje na zebranych wspomnieniach i opowieściach samych Gdynian. Mamy ogromną nadzieję na to, że taka forma kontaktu ze sztuką, spotka się z uznaniem widzów – podsumowuje Monika Rudnik, kierownik Zespołu Rozwoju Pomocy Społęcznej MOPS.
Po wystąpieniu przychodzi czas na interakcję z publicznością, która ma możliwość zadawania pytań i dzielenia się opinią z twórcami (fot. MOPS w Gdyni)